دانشکده پیراپزشکی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه :

ویروس‌های هپاتیت، عفونت‌ها و مواد سمی شایع‌ترین عوامل التهاب کبد هستند

کد مطلب: ۱۳۵۳ | تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۰۶ ۱۱:۲۲ | تعداد بازدید: 27

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در گفتگویی با روابط عمومی معاونت آموزشی پژوهشی گفت:" ویروس‌های هپاتیت، عفونت‌ها و مواد سمی شایع‌ترین عوامل التهاب کبد هستند".

امید عزیزیهمزمان با هفته اطلاع رسانی ضمن اشاره به اینکه ویروس‌های هپاتیت شایع‌ترین علل هپاتیت در جهان هستند افزود :سایر عفونت‌ها، مواد سمی (مثلاً الکل، داروهای خاص) و بیماری‌های خود ایمنی نیز می‌توانند باعث ایجاد هپاتیت شوند.

وی ادامه داد : پنچ  ویروس اصلی هپاتیت وجود دارد که به عنوان نوع A، B، C، D و E شناخته می‌شوند. این پنچ نوع از مهم‌ترین نگرانی‌ها به دلیل بار بیماری و مرگ ناشی از آنها و همچنین احتمال گسترش و بیماری همه گیر هستند. به ویژه، انواع B و C منجر به بیماری‌های مزمن در صدها میلیون نفر شده‌اند و با هم  شایع‌ترین علت سیروز کبدی و سرطان هستند.

 عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد : مصرف غذا یا آب آلوده، تماس غیرخوراکی با مایعات آلوده بدن، دریافت خون آلوده و محصولات خون، روش‌های پزشکی تهاجمی با استفاده از تجهیزات آلوده و انتقال از مادر به نوزاد در هنگام تولد و خانواده به کودک، تماس جنسی.از راه های انتقال بیماری هپاتیت می باشند

سر تیتر خبر
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه :
برچسب های خبر